Servikal Dar Kanal

Tanım


“Stenoz”, daralma anlamında olup, “Servikal stenoz” da boyun bölgesinde meydana gelen, omurilik ve sinir dallarının geçtiği boşluğun daralmasıdır.


3 temel sebebi vardır.

  • Kanal yapısal olarak dar olabilir.
  • Normal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak diskler, içeriğinde bulunan suyun bir kısmını zamanla kaybederek dışarı doğru taşmaya başlayabilir. Bu omurilik kanalını önden daraltır.
  • Ayrıca omurlar arası eklemlerde meydana gelen eskime ve yıpranma, omurilik ve sinir kökleri arkadan ve yanlardan daraltır.

Dar kanal miyelopati ve radikülopati denilen iki tip bozukluğa neden olabilir.

  • Servikal miyelopati, boyun bölgesinde omuriliğin basıya uğraması sonucu gelişen üst ve alt ekstremitelerde (uzuvlar) işlev kaybını ifade eder.
  • Servikal radikülopati, boyundaki spinal sinir kökünün tahrişi ve/veya basısı sonucunda kolların belirli bir bölgesinde meydana gelen kuvvet ve duyu kaybıdır.
Birçok hastada, servikal miyelopati zaman içinde giderek artan bir şekilde ilerler. Ellerin çalışma şeklinde hafif değişikliklere neden olabilir. Hastalar ellerinin becerisinin azaldığını, eşyaları daha sık olarak düşürdüklerini, gömlek düğmelerini eskisi kadar kolayca bağlayamadıklarını ya da el yazılarının eskiye göre daha kötü olduğunu fark edebilirler. Denge kaybı da meydana gelebilir ve yürürken eskiye göre daha fazla oranda eşyalara tutunma ihtiyacı oluşturabilir. Yürüme gözle görülür derecede dengesiz olabilir İleri olgularda, kol ve bacaklarda ileri derecede kuvvetsizlik ve hissizlik meydana gelebilir. Nadiren barsak ya da mesane kontrolünde değişiklikler olabilir.

Tanı - Tedavi - Cerrahi Tedavi

Uyarı !!! Bilgiler hastalar için geçerli bir uygulama rehberi değildir.
RANDEVU