Beyin Cerrahisinde Yeni Yöntem GAMMA KNİFE


Beyin Cerrahisinde Yeni Yöntem GAMMA KNİFE


Beyin damar hastalıkları (arteriovenoz malformasyonlar) Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre ölüm nedenleri arasında kalp- damar hastalıkları ve kanserden sonra 3’üncü sırada. Aynı zamanda hasar verme yani morbidité bakımından da listenin başında.

Yeni geliştirilen gamma knife tekniği ile beyin damar hastalıkları, iyi huylu beyin tümörleri, hipofiz adenomu, kafa içi metastazları, trigeminal nevralji gibi hastalıklarda daha kolay ve daha kesin sonuçlara ulaşılabiliyor. Beyin damar hastalıkları, çeşitli sebeplerle beynin damarlannın daralması, geçici veya kalıcı olarak tıkanması ya da yırtılması durumunda ortaya çıkar. Bu hasarlar bilinç bozukluğu, felç, konuşma bozukluğu, görme bozukluğu gibi bütün duyulan ve organlan etkileyebilir.

Beyinde yerleşime göre;

Bu hastalığın başlıca nedenleri hipertansiyon, diyabet ve obezite. Günlük yaşantımızda oluşan bazı aksaklıklar bu hastalıkla ilgili ipucu verebilir. Kol ve bacaklarda güç kaybı, çift görme, denge kaybı, bilinç kaybı, konuşma bozukları gibi belirtiler ciddi habercilerdir. Fark edildiği anda tedaviye başlanması gerekir. Koru Ankara Hastanesi, Yüksek ihtisas Üniversitesi Tıp Fakültesi nde ‘gamma knife’ teknolojisini kullanan beyin cerrahı Doç. Dr. Ali Erdem Yıldınm ve Öğr. Üyesi Efe Güner, bu yöntemle ilgili bilgilerini paylaştı.işte, gamma knife tekniği konusunda edindiğim bilgilerTEDAVİ EDİLEN HASTA SAYISI 1125 BİNİ GEÇMİŞ

Günümüzde beyin damar hastalıkları tedavisi beyin cerrahisi liderliğinde vasküler yapıları inceleyen bir ekip tarafından yapılmaktadır. İzlem, mikrocerrahi, gamma knife ve embolizasyon gibi çok sayıda alternatif yöntem bulunmakla beraber ekibin önerisi, hastalığın durumu ve hastanın durumu da göz önünde bulundurularak uygulanacak yönteme karar verilmektedir. Yeni kullanılmaya başlanan gamma knife, koordinatları belirlenmiş hastalıklı beyin dokusunun, gamma ışınlan ile yok edilmesini sağlayan tedavi sistemidir. Milimetrik düzeydeki noroanatomik seçiciliği nedeniyle radyoterapiden prensip olarak farklılık gösteren bu cerrahi yöntemde tedavi tek işlemde tamamlanabilmekte. İyi huylu beyin tümörlerinde, duyma sinirlerini etkileyen durumlarda, hipofiz adenomlarında, kafa içi metastazlarda, ağrı tedavilerinde ve psikiyatrik bozukluklarda rahatlıkla kullanılan ve yüksek derecede başan elde edilen bir yöntem haline geldi. Gama knife, beyin cerrahlan tarafından yaratılıp geliştirilmiş ve beyin cerrahisinin birçok alanında tedavi yöntemleri içerisinde kullanılmaktadır. Güncel verilere göre günümüzde gama knife ile tedavi edilen hasta sayısı 125 bini geçmektedir. Riskleri azaltması ve yüksek başan oranlarıyla beyin cerrahisinin yeni gözdesi olmuş gibi duruyor.

RANDEVU